Koledar dogotkov

Last month July 2021 Next month
M T W T F S S
week 26 1 2 3 4
week 27 5 6 7 8 9 10 11
week 28 12 13 14 15 16 17 18
week 29 19 20 21 22 23 24 25
week 30 26 27 28 29 30 31

Prijava

Jezus nam vliva pogum

   Tisti čas je rekel Jezus svojim apostolom: »Ne bojte se ljudi! Nič ni zakritega, kar se ne bo razodelo, in skritega, kar se ne bo spoznalo. Kar vam pravim v temi, povejte pri belem dnevu; in kar slišite na uho, oznanite na strehah. Ne bojte se tistih, ki umorijo telo, duše pa ne morejo umoriti. Bojte se rajši tistega, ki more dušo in telo pogubiti v pekel! Ali ne prodajajo dveh vrabcev za en novčič? In vendar nobeden od njiju ne pade na zemljo brez vašega Očeta. Vam pa so celo vsi lasje na glavi prešteti. Ne bojte se torej! Vredni ste več kakor veliko vrabcev. Vsakega torej, ki me bo priznal pred ljudmi, bom tudi jaz priznal pred svojim Očetom, ki je v nebesih. Kdor pa me bo zatájil pred ljudmi, ga bom tudi jaz zatájil pred svojim Očetom, ki je v nebesih.«

Mt 10,26-33

 

ZGODI SE TVOJA VOLJA

   V današnjem evangeliju Jezus pravi: »Ne bojte se ljudi, … bojte se tistega, ki more dušo in telo pogubiti v pekel!« Te Jezusove besede so zelo resne, a jih ljudje pogosto preslišimo, ali pa jih ne jemljemo resno, ker smo preveč vpeti v ta svet in za duhovni svet nimamo posluha. Če sem z Bogom, mi nič ne more škodovati. Pri njem je večno življenje in za le-to živimo. Na telesu nas marsikdo lahko rani, a ne more uničiti naše vere. Zato nas Jezus vabi, da smo pogumni. Ne bojmo se ljudi, kaj bodo rekli, ker smo kristjani in živimo po evangeliju. Vedno se najdejo ljudje, ki jim to ni všeč in nas zaradi tega zapostavljajo, zasramujejo ali celo mučijo. Toda vse to moremo prenesti samo, če smo tesno povezani z Bogom. On je naša varnost in nas vodi tudi takrat, ko doživljamo stiske in trpljenje. V Bogu je naša moč in on je naš rešitelj. Če se tega zavedamo, nam nič ne more škoditi.

   Prevelika skrb za telesno preživetje mnogim ljudem jemlje pogum, da niso sposobni narediti pravega načrta. Treba je sanjati in imeti velike načrte, a ti morajo biti v skladi z darovi, ki smo jih prejeli. Kdor veruje v Boga, računa tudi z njegovo milostjo. Kar sam ne bo zmogel, bo Stvarnik dopolnil in še veliko več dodal. Le zaupati je treba, da smo z Bogom sposobni premagati sleherno oviro. Izpolnjen pa mora biti prvi pogoj: Bogu moramo dopustiti, da nas uči in vodi. Vse se dogaja po Božji volji. Saj Jezus pravi, da so nam lasje na glavi prešteti in da niti vrabec ne pade na zemljo brez volje nebeškega Očeta. To nam daje občutek varnosti in zaupanja v Božjo voljo. Zato imejmo vedno v mislih stavek iz očenaša: »Zgodi se tvoja volja!«

   K veri nujno sodi tudi temeljno življenjsko ravnovesje, ki ne pozna strahu. Jezus svoje ves čas opogumlja in vsak ve realno: kdor se njemu pridruži, tega ne čaka neko spokojno, lahko življenje, ampak življenje, ki bo prineslo s seboj veselje in bolečino, priznanje in sovraštvo. Kristjani moramo vedno računati z možnostjo nerazumevanja, zaničevanja, preganjanja pa tudi nasilja, ječe, mučeništva in smrti. To je še toliko bolj aktualno v današnji družbi, ki je pogosto uperjena proti krščanstvu; po drugi strani pa prežijo na nas razni ekstremisti in fundamentalisti, ki hočejo izbrisati krščansko življenje z obličja zemlje. Nič čudnega torej, če se prikrade tesnoba in strah. Vsi pa se moramo bati edinole »tistega, ki more dušo in telo pogubiti v pekel«. Ne bojmo se: Gospod je z nami vedno in povsod.

 

                                                                                                   Jože Č.