Obisk pri Marti in Mariji

Ko so potovali, je prišel v neko vas in žena z imenom Marta ga je sprejela v svojo hišo. Imela je sestro, ki ji je bilo ime Marija. Ta je sedla h Gospodovim nogam in poslušala njegove besede, Marta pa je imela s postrežbo veliko dela. Pristopila je in rekla: »Gospod, ti ni mar, da me je sestra pustila sámo streči? Reci ji vendar, naj mi pomaga!« Gospod ji je odgovoril: »Marta, Marta, skrbi in vznemirja te veliko stvari, a le eno je potrebno. Marija si je izvolila dobri del, ki ji ne bo odvzet.« Lk 10,38-42

SLEDIMO KRISTUSU

To nedeljo obhajamo praznik naše župnijske zavetnice svete Magdalene. Ko se je srečala z Jezusom, je doživela temeljito spreobrnjenje in osvoboditev od sil zla. Za čudežno ozdravitev mu je vračala z ljubeznijo in nesebično zvestobo ter ga skupaj z drugimi ženami spremljala, skrbela zanj in njegove učence. Niso pa te žene samo skrbele za hrano in jim stregle, pač pa so bile tudi one deležne Jezusovega nauka, saj se Jezus ni prav nič oziral na predsodke tedanjega časa, da so žene manjvredna bitja. Nasprotno, vedno se je zavzemal zanje in branil njihovo dostojanstvo. Svojo predanost in zvestobo so mu na najlepši način pokazale prav v urah trpljenja in smrti, saj so ostale z njim do konca, tudi potem, ko so se učenci prestrašeni razbežali. Evangelisti med njimi vedno na prvem mestu omenjajo prav Marijo Magdaleno. Jezus ji je to njeno zvestobo poplačal na najlepši način: v velikonočnem jutru, ko je s tovarišicami zaskrbljena pohitela h grobu in tam jokala, se ji je prvi prikazal in razodel kot vstali Zveličar. Še več: naredil jo je za prvo pričo vstajenja in ji naročil, naj veselo novico sporoči učencem. Od njenega resničnega srečanja z Jezusom, ko ga je srečala v globini svoje duše, je bila njegova stalna učenka; sledila mu je in živela po njegovem nauku.

Arabci so na splošno znani kot gostoljubni ljudje. Prva Mojzesova knjiga (18,1-10) govori o Abrahamu, ki je bil zelo gostoljuben in prijazen človek: trem možem, ki so šli mimo njegovega šotora se je priklonil do tal in jih velikodušno sprejel. Takšne ljudi ima Bog zelo rad in se zato ne smemo čuditi, da je postal Abraham oče narodov.

Apostol Pavel se je zavedal, da njegov poklic ni njegova izbira, ampak je bil izbran s strani Boga. V pismu Kološanom (1,24-28) je zapisal: »Postal sem služabnik Cerkve po načrtu, ki mi ga je Bog določil, da izpolnim Božjo besedo.« Tudi mi smo izbrani, zato se potrudimo, da odkrijemo Božji načrt za nas in ga izpolnimo. Za to imamo velike zglede, ki so skozi vso zgodovino izvrševali Božjo voljo in služili bližnjemu. Zgled nam je Marija Magdalena, ki kljub zvezanosti od sil zla najde Jezusov milostni in ljubeči pogled in mu sledi do konca.

Jezus se je večkrat mudil pri svojih prijateljih iz Betanije. O tem nam pripoveduje odlomek iz Lukovega evangelija (10,38-42). Posebno Marta je čutila, da je Jezus njihov najimenitnejši gost, zato je imela vedno veliko opravkov s postrežbo. Ob neki priložnosti jo je Jezus okaral in jim odprl oči za tisto, kar je pomembnejše od hrane in pijače: večno življenje, v katerega smo vsi poklicani. Ko Jezus okara Marto, ne želi s tem reči, da gostoljubna postrežba ni pomembna, ampak da je pomembnejše, da gostu prisluhnemo, se z njim pogovarjamo, mu zaupamo in ga sprejmemo z vso ljubeznijo. Jezus je tudi za nas poseben gost, zato je tako pomembno, da ga sprejmemo v svojem srcu in mu prisluhnemo, saj nam prinaša besedo življenja. Tako Marija iz Betanije, kot Marija iz Magdale sta doumele veličino Jezusovega nauka, ker sta znali prisluhniti in videti s srcem. Samo iz milostnega srečanja z Jezusom se lahko rodi spreobrnjenje, ki odpira pot v večno življenje. V vsakem izmed nas bolj ali manj prevladuje Marta, ki je obremenjena s skrbmi tega sveta, s skrbjo za to, kaj bomo jedli in pili ter s čim se bomo oblekli, kako bomo preživeli dneve dopusta, kako bomo prišli do te ali one dobrine. Ob tem pa zanemarjamo Božjo besedo in ljubezen do bližnjega. Odprimo se Božji milosti in dopustimo, da se v nas prebudi spreobrnjenje, da bomo po vzoru Marije Magdalene sledili Kristusu in mu stregli v ubogih in zapostavljenih bratih in sestrah.