Jezus obljubi Svetega Duha

»Če me ljubite, se boste držali mojih zapovedi; jaz pa bom prosil Očeta in dal vam bo drugega Tolažnika, da bo ostal pri vas vekomaj.

»Če me kdo ljubi, se bo držal moje besede in moj Oče ga bo ljubil. Prišla bova k njemu in prebivala pri njem. Kdor me ne ljubi, se ne drži mojih besed; in beseda, ki jo slišite, ni moja, ampak od Očeta, ki me je poslal. To sem vam povedal med tem, ko še ostajam pri vas. Tolažnik pa, Sveti Duh, ki ga bo Oče poslal v mojem imenu, on vas bo učil vsega in spomnil vsega, kar sem vam povedal.

Jn 14,15-16.23b-26

SVETI DUH DELUJE

To nedeljo obhajamo velik praznik – binkošti. Binkošti pomenijo veličasten začetek Cerkve. Vse se je začelo z navdušenjem in prekipevanjem od veselja, kot se to dogaja z ljudmi, ki so malo preveč pogledali v kozarec. Pa niso vriskali zaradi pijače, ampak zaradi Svetega Duha, zaradi razpoloženje in navdušenja, da bodo smeli Učiteljev nauk ponesti v svet. Za apostole je bil prihod Svetega Duha velika prelomnica. Zgodil se je čudež, ki jih je napolnil z radostjo in ognjem ljubezni. Popolnoma jih je spremenil. Popolnoma je izginil vsak strah in so oznanjali Jezusov nauk, čeprav jim je pretil zapor ali smrt. Doživetje izlitja Božje ljubezni jim je vlivalo moči, da so neutrudno pričevali za Jezusa in z vso ljubeznijo nagovarjali ljudi okrog sebe ter jih vabili k hoji za njim. To veselje in navdušenje je postalo nalezljivo, tako da so h krstu pristopali vedno novi verniki. Svetega Duha pa niso prejeli samo apostoli, ampak vsi ki so bili z njimi in so verovali. Tudi nam Bog daje Svetega Duha, ki spreminja naša življenja. Da ga moremo sprejeti, moramo biti odprti zanj. Prav tega nam danes najbolj manjka, da se predamo Božji ljubezni in moči Svetega Duha.

Apostolska dela (2,1-11) Poročajo o tem dogodku. Prihod Svetega Duha pomeni novo obdobje v življenju apostolov in začetek širjenja Cerkve. Sveti Duh je na nek način odprl vrata dvorane, v kateri so se skrivali apostoli in naenkrat je strah za lastno preživetje izginil. Apostoli so pogumni stopili med ljudi in začeli govoriti o Jezusu. Vsakdo jih je slišal v svojem jeziku oznanjati velika Božja dela. Bog tudi danes dela velika dela. Morda nam manjka poguma, da jih oznanimo današnjemu svetu. Ne bojmo se! Bog je vedno z nami in nas opogumlja po Svetem Duhu.

Apostol Pavel v 1. pismu Korinčanom (13,3b-7.12-13) oznanja, da smo prejeli različne duhovne darove, službe, dela, razodetja, vendar vse to povezuje med seboj isti Duh. Vsi darovi, ki jih prejemamo od Boga naj koristijo vsem bratom in sestram, kajti le tako bomo odgovorno uporabljali zaupane nam darove. Tudi v oznanjevanju smo vsi poslani v istem Duhu, da oznanimo in predvsem pričujemo o Jezusu, ki je naš odrešenik.

V evangeliju po Janezu (14,15-16.23b-26) Jezus obljublja Svetega Duha, ki bo vedno z nami. Vendar istočasno pove, da se bo tisti, ki ga ljubi držal njegove besede. Kogar ima Bog rad, tega ne zavrže, ampak poskrbi za njegovo prihodnost. Jezus zato ni pustil učencev samih, ampak jim je obljubil Svetega Duha, ki ga bo poslal Oče. V svetu polnem sovraštva in zavisti zelo potrebujemo moč od zgoraj. Poslani smo, da v svetu, takšnem kakršen je, zasejemo Božjo ljubezen. Tako se more začeti prenova in prehod iz bednega stanja grešnega sveta v svet duha, kjer vladajo druge resničnosti. To pomeni, da bomo skozi stvari tega sveta začutili Boga. Bog bo postal navzoč v našem vsakdanjem življenju. Njegov Duh nas bo naredil notranje moč in nam bo podaril novo razumevanje in nov pogum za naloge, ki nam jih postavlja življenje. Božja ljubezen do nas neskončno presega kakršno koli obliko ljubezni. Binkoštni praznik nam želi prebuditi vero v neskončno ljubezen Boga. On nas objame tudi v naši največji krivdi, On nas ne zapušča na naši težki življenjski poti. To je Božji duh, ki živi v Jezusu, ki je v svojem zemeljskem življenju postal otipljiv. On je Duh, o katerem Jezus sam pravi: »On vas bo o vsem poučil in vsa spomnil, kar sem vam jaz povedal!«