Last month September 2024 Next month
week 35 1
week 40 30

Kristus je gospodar narave

Ko se je tisti dan zvečerilo, je rekel Jezus svojim učencem: »Prepeljímo se na drugo stran!« Ko so odslovíli množico, so ga vzeli s seboj v čolnu, v katerem je bil. Tudi drugi čolni so pluli z njim. Nastal je velik vihar in valovi so pljuskali v čoln, tako da je bil že poln vode. On pa je bil na krmi in je spal na blazini. Zbudili so ga in mu rekli: »Učitelj, ti ni mar, da se potapljamo?« In vstal je, zaprétil vetru in rekel morju: »Utihni! Molči!« In veter se je polegel in nastala je globoka tišina. Njim pa je rekel: »Kaj ste strahopetni? Ali še nimate vere?« Prevzel jih je velik strah in spraševali so se: »Kdo neki je ta, da sta mu pokorna celo veter in morje?«

Mr 4,35-41

ZAUPAJ, JAZ SEM S TEBOJ

V Jobovi knjigi beremo, kako Bog sprašuje pravičnega Joba, ki se je pritoževal, da trpi po krivici: »Kdo je zaprl morje z vrati, ko je izbruhnilo in izšlo iz materinega naročja?« Največkrat se zgodi, da za vse slabe stvari, ki se nam zgodijo, krivimo Boga, uspehe pa pripisujemo svojemu znanju in sposobnostim. In vendar je Bog tisti, ki je naredil red in postavil meje vsemu dogajanju v vesolju in človeški zgodovini. Naši uspehi, za katere imamo tudi mi nekaj zaslug, nas ne smejo voditi v prevzetnost, kajti Bog je tisti, ki bdi nad nami in nam daje moč. Tudi trpljenje je del našega življenja, zato tudi takrat ne smemo obupavati, ampak vse izročati Bogu, ki bdi nad nami. Ko smo uspešni, se veseli z nami, ko pa smo potrti, pa nas opogumlja: »Vstani, ne boj se! Jaz sem s teboj!«

V podobnem položaju so učenci, ki so zaskrbljeni zaradi viharja na morju. Vihar divja, Jezus pa spi. Zbudijo ga in mu rečejo: »Učitelj, ti ni mar, da se potapljamo?« Jezus jim je odgovoril: »Kaj ste strahopetni? Ali še nimate vere?« Človek je res zelo preplašeno bitje. Tako težko se prepusti zaupanju in reče: »Gospod, tukaj sem, v tvojih rokah!« Mislimo, da lahko vse naredimo sami. Premalo zaupamo Božji pomoči. On nam želi pomagati, samo zaupati mu moramo svoje težave, svoje »viharje«, ki nas plašijo in nam onemogočajo, da bi svobodno zadihali. Mučijo nas skrbi, kaj bo s tem svetom, kaj bo s Cerkvijo, kaj bo z nami v teh nemirnih časih, ko se nad nami zgrinjajo temni oblaki in se nam zdi, da bo vsega konec. Ne, ni tako, če zaupamo v Boga, ki ne spi, čeprav se zdi, kot da spi.

Tudi kristjani smo mnogokrat takšni. Tudi mi plujemo na čolnu, ki se imenuje Cerkev. Premetavajo ga valovi in strah nas je, ko se odkrivajo razne afere, ko zelo pada število duhovnikov in tudi vernikov. Sami iz svoje moči lahko naredimo zelo malo, ampak Gospod je obljubil, da bo z nami vse dni do konca sveta. Tudi če se zdi, da spi, trdno drži krmilo naše ladje v svojih rokah. Samo zaupati mu moramo, pa se ne bo zgodilo nič strašnega. On nas varno pelje v pristan svojega kraljestva, nebeškega kraljestva, kamor smo namenjeni. Naše vodilo je: »Zaupaj, jaz sem s teboj!« Naj nam moč Svetega Duha pomaga, da bomo zmogli popolnoma zaupati v Božjo pomoč in njegovo varstvo.

Jože Č.