Jezus uči, kakor kdor ima oblast

V Kafarnáumu je Jezus v soboto šel v shodnico in učil. Strmeli so nad njegovim naukom, kajti učil jih je kakor tisti, ki ima oblast, in ne kakor pismouki. V njihovi shodnici pa je bil prav tedaj človek z nečistim duhom in je zavpil: »Kaj imamo s teboj, Jezus Nazaréčan? Si nas prišel pokončat? Vem, kdo si: Sveti, od Boga.« Jezus pa mu je zapovedal: »Umolkni in pojdi iz njega!« Nečisti duh ga je stresel, zavpil z močnim glasom in šel iz njega. Vsi so se tako začudili, da so razpravljali med seboj: »Kaj je to? Nov nauk z oblastjo! Celo nečistim duhovom ukazuje in so mu pokorni.« In glas o njem se je takoj razširil po vsej okolici v Galileji.

Mr 1,21-28

PRISLUHNIMO BESEDI

Bog nad nami ni obupal, čeprav je človek grešen in nezvest, kar se jasno kaže skozi vso zgodovino človeštva. V stari zavezi je obujal preroke, da so prinašali njegova sporočila ljudstvu. V 5. Mojzesovi knjigi pravi: »Preroka iz tvoje srede ti bo obudil Gospod tvoj Bog!« Gospodov glas nikoli ne utihne. Morda ga ne slišimo, ker ne znamo utihniti in prisluhniti glasu v sebi, v svoji duši. Kakor je nekoč obujal preroke, tako danes kliče duhovnike, da nas z besedo in zgledom vodijo po pravi poti življenja. Duhovniki nam lahko pomagajo, da spoznamo stranpoti življenja, se očistimo in zaživimo novo življenje skupaj z Bogom. Bog nam odpušča in zdravi naše rane, ki nam jih prinaša življenje.

To je počel tudi Jezus, ki je ljudi ozdravljal dušnih in telesnih ran. Današnji evangelij se je zgodil v shodnici v Kafarnáumu, kjer se je znašel tudi človek obseden od nečistega duha. Ker je nečisti duh v tem človeku spoznal, da je Jezus Božji sin, je zavpil: »Kaj imamo s teboj Jezus Nazarečan? Si nas prišel pokončat?« V Jezusovi navzočnosti se slabe stvari vedno razkrijejo. On dela vse novo, kajti prišel je reševat, kar je izgubljeno. Jezus je osvobodil tega človeka nečistega duha, ki ga je pred tem mučil. Zli duh ga je močno stresel in z vpitjem zapustil. Vsak človek ima svojo senčno stran. Kdor jo upa priznati in se je pripravljen spreobrniti, se bo srečal z Jezusom in bo ozdravljen.

Prisotni so se začudili, saj kaj takega še niso videli. Razpravljali so med seboj: »Kaj je to? Nov nauk z oblastjo! Celo nečistim duhovom ukazuje in so mu pokorni!« Jezusovi prvi govori so osupnili množice, ker je govoril drugače od njihovih duhovnikov, pismoukov in farizejev. Govoril je kot tisti, ki ve, kaj govori, njegove besede prihajajo iz srca, zato so prepričljive. Vzemimo si čas za redno branje Svetega pisma, tako bomo tudi mi ugotovili, da je Jezus prepričljiv, zdravilen in osvobajajoč. On je vendar živi Bog, ki vsakemu pogleda v dušo in mu predpiše pravo zdravilo, kako bo postal srečen in bo njegovo življenje smiselno. V tihoti srca prisluhnimo besedi, ki nam kaže pravo pot, razodeva resnico in nam daje večno življenje v Bogu.

Jože Č.