Koledar dogotkov

Last month December 2023 Next month
M T W T F S S
week 48 1 2 3
week 49 4 5 6 7 8 9 10
week 50 11 12 13 14 15 16 17
week 51 18 19 20 21 22 23 24
week 52 25 26 27 28 29 30 31

Prijava

Zvestoba v malem bo nagrajena

   Tisti čas je Jezus povedal svojim učencem tole priliko: »Neki človek se je odpravljal na potovanje in je sklical svoje služabnike ter jim izróčil svoje premoženje. Enemu je dal pet talentov, drugemu dva in tretjemu enega, vsakemu po njegovi zmožnosti, in odpotoval. Ta, ki je prejel pet talentov, je šel takoj z njimi trgovat in je pridóbil pet drugih. Prav tako je tisti, ki je prejel dva, pridóbil dva druga. Oni pa, ki je prejel enega, je šel, skôpal jamo in skril denar svojega gospodarja.

   Po dolgem času je prišel gospodar teh služabnikov in napravil z njimi obračun. Pristopil je tisti, ki je prejel pet talentov. Prinesel je pet drugih in rekel: ›Gospodar, pet talentov si mi izročil, glej, pet drugih sem pridóbil.‹ Gospodar mu je rekel: ›Prav, dobri in zvesti služabnik! V malem si bil zvest, čez veliko te bom postavil. Vstopi v veselje svojega gospodarja!‹ Nato je pristopil tisti, ki je dobil dva talenta, in rekel: ›Gospodar, dva talenta si mi izróčil, glej, dva druga sem pridóbil.‹ Gospodar mu je rekel: ›Prav, dobri in zvesti služabnik! V malem si bil zvest, čez veliko te bom postavil. Vstopi v veselje svojega gospodarja!‹

   Nazadnje je pristopil oni, ki je dobil en talent, in rekel: ›Gospodar, vedel sem, da si trd človek. Žanješ, kjer nisi sejal, in zbiraš, kjer nisi raztresel. Zbal sem se in sem šel ter zakopal tvoj talent v zemljo. Glej, tu imaš, kar je tvojega!‹ Gospodar pa mu je odgovóril: ›Malopridni in leni služabnik! Vedel si, da žanjem, kjer nisem sejal, in zbiram, kjer nisem raztresel? Zato bi moral dati moj denar menjalcem in ob vrnitvi bi jaz prejel svojo lastnino z obrestmi. Vzemite mu torej talent in ga dajte tistemu, ki jih ima deset; kajti vsakemu, ki ima, se bo dalo in bo imel obilo, tistemu pa, ki nima, se bo vzelo še to, kar ima. Neuporabnega služabnika pa vrzite ven v najglobljo temo. Tam bo jok in škripanje z zobmi.‹«

Mt 25,14-30

 

DELAJMO Z BOŽJIMI DAROVI

   Že prejšnjo nedeljo nas je Božja beseda nagovarjala, naj bomo budni in preudarni in naj delamo za to, da dosežemo večno življenje. Podobno nas danes nagovarja tudi apostol Pavel v 1. pismu Tesaloničanom, ko pravi, da ne vemo, kdaj bo prišel Gospodov dan in da bo prišel takrat, ko se ga bomo najmanj nadejali, prišel bo kakor tat ponoči. Zato nam polaga na srce: »Nismo sinovi noči in ne teme, zato nikar ne spimo kakor drugi, ampak bodimo budni in trezni!« Budnost je vedno potrebna, ker živimo v družbi, kjer veliko stvari ni v skladu z Božjimi načrti. Kdor se zaveda, da mu je bilo veliko zaupano, ne more živeti iz dneva v dan, temveč bo dobro izkoristil vsak trenutek, da bo naredil čim več dobrega. To je naše poslanstvo, da delamo dobro vsakomur, ki ga srečamo na naši poti.

   Evangelij pa nam spregovori o talentih, ki jih Bog deli vsakemu od nas. Nekdo jih dobi več, drugi manj, vsakdo pa vsaj kakšnega. Od nas je odvisno, kako bomo s temi Božjimi darovi upravljali. Ali bomo z njimi »trgovali« in pridobivali nove, ali jih pa bomo »zakopali v zemljo«, ker nimamo pravega odnosa do Stvarnika, ki nam jih je podaril, ali pa smo leni in se nam ne ljubi delati v blagor bližnjega. Marsikdo svoje darove zakoplje in s tem jasno pokaže svojo lenobo in da ne želi biti polnopravni član družbe. Vsakdo, ki resno jemlje svoje življenje, se zaveda, da ne more samo prejemati, ampak mora tudi nekaj dajati za skupno dobro. Morda je na mestu, da se vprašam, kako jaz jemljem svoje življenje: trgujem s talenti, ki sem jih prejel ali jih zanemarjam? Za svoje upravljanje s talenti bom moral enkrat dati odgovor Bogu. Takrat bi bilo najlepše, če mi bo Gospod rekel: »Prav dobri in zvesti služabnik! … Vstopi v veselje svojega Gospoda!«

   Na koncu Jezus pravi: »Vsakemu, ki ima, se bo dalo in bo imel obilo, tistemu pa, ki nima, se bo vzelo še to, kar ima!« To pravi Jezus na račun izgovorov lenega služabnika, ki je dobil en talent, primeren njegovi zmožnosti. Bog nam daje talente glede na našo zmožnost, zato moramo upravljati z njimi. Nismo gospodarji, ampak služabniki, zato smo dolžni s tem, kar nam je zaupano, pametno gospodariti. Kdor je dober gospodar v majhnih zadevah, mu bo zaupano vedno več. Zato moramo sodelovati z Božjo milostjo in biti odprti za navdihe Svetega Duha, da bomo mogli svojo nalogo dobro opraviti.

 

 

                                                                             Jože Č.