Koledar dogotkov

Last month September 2023 Next month
M T W T F S S
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

Prijava

Kristus je prišel iskat grešnike

   Tisti čas je šel Jezus mimo in zagledal moža, Mateja po imenu, ki je sedél pri mitnici, in mu je rekel: »Hôdi za menoj!« In ta je vstal in šel za njim. Medtem ko je bil v hiši pri mizi, je prišlo precéj cestninarjev in grešnikov. Jedli so z Jezusom in njegovimi učenci. Farizeji so to opazili in govorili njegovim učencem: »Zakaj vaš učitelj jé s cestninarji in grešniki?« On pa je to slišal in rekel: »Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni. Pojdite in se poučite, kaj pomenijo besede: Usmiljenja hočem in ne žrtve. Nisem namreč prišel klicat pravičnih, ampak grešnike.«

Mt 9,9-13

 

JEZUS NAS KLIČE

   V današnjem evangeliju beremo o tem, kako je Jezus zagledal moža, ki je sedel pri mitnici in pobiral davke. Temu možu je bilo ime Matej. Jezus ga je poklical: »Hodi za menoj!« Po kakšnem kriteriju je Jezus izbiral svoje učence? Ni poklical izkušenih, vase zagledanih in popolnih mož, ampak povprečneže. Vedel je, da potrebuje ob sebi ljudi, ki ga bodo razumeli in bodo najprej na sebi preizkusili moč Božjega kraljestva. S popolnimi ljudmi si ne bi mogel pomagati. Podobno kot Peter, Andrej, Jakob in Janez tudi Matej najbrž že ve, kaj uči Jezus. Tako kot oni, se tudi Matej takoj odzove njegovemu povabilu. Vstane, pusti svoj poklic, pobiranje davkov, in gre za Jezusom.

   Kasneje Matej verjetno zato, da bi proslavil to povabilo, v svoji hiši priredi veliko pojedino. Poleg Jezusa in njegovih učencev je prisotnih tudi veliko Matejevih prejšnjih sodelavcev. Te pobiralce davkov pa so judovski rojaki v glavnem prezirali, ker so pobirali davke za osovraženo rimsko oblast. Poleg tega pa so pogosto od ljudi še nepošteno zahtevali več denarja, kot bi ga ti pravzaprav morali plačati. Ko farizeji vidijo, da je Jezus s takšnimi ljudmi na pojedini, vprašajo njegove učence: ”Zakaj vaš učitelj jé s cestninarji in grešniki?“ Jezus to sliši in jim reče: ”Ne potrebujejo zdravnika zdravi, ampak bolni. Pojdite in se poučite, kaj pomenijo besede: ’Usmiljenja hočem in ne daritve.‘ Nisem namreč prišel klicat pravičnih, ampak grešnike.“

   Matej je cestninarje, se pravi pobiralce davkov, povabil očitno zato, da bi slišali Jezusa in tako duhovno ozdraveli. Jezus pa se z njimi druži zato, da bi jim pomagal priti v dober odnos z Bogom. Jezus takih ljudi ne prezira tako kot hinavski farizeji. Njega navdaja usmiljenje; dejansko jim je za duhovnega zdravnika. To, da je Jezus usmiljen z grešniki, ne pomeni, da opravičuje njihove grehe, ampak ga k temu spodbuja enako sočutje, kot do telesno bolnih. Spomnimo se na primer dogodka, ko se je sočutno dotaknil gobavca in mu rekel: ”Hočem, bodi očiščen!“ Tudi mi bi morali biti podobno usmiljeni in pomagati potrebnim, še posebej pa bi jim morali pomagati v duhovnem pogledu. Jezus nas potrebuje. Vsakogar izmed nas kliče, naj hodimo za njim, še več, naj se mu damo na voljo, da nas uporabi za oznanjevanje Božjega kraljestva. Pustimo nečimrnost tega sveta in se ponižno prepustimo Bogu, ki nas bo poslal tja, kjer nas potrebuje.

 

 

                                                                                     Jože Č.