Koledar dogotkov

Last month September 2023 Next month
M T W T F S S
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

Prijava

Oče je poslal Sina, da bi se svet po njem rešil

   Tisti čas je Jezus rekel Nikodému: »Bog je svet tako ljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogúbil, ampak bi imel večno življenje. Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet sodil, ampak da bi se svet po njem rešil. Kdor vanj veruje, se mu ne sódi; kdor pa ne veruje, je že sojen, ker ne veruje v ime edinorojenega Božjega Sina.«

Jn 3,16-18

 

BOG JE LJUBEZEN

   Obhajamo praznik Svete Trojice, ki se izraža v svoji enosti, njeno bistvo pa je ljubezen. Trojica in edinost, enakost in različnost: to je središče skrivnosti. Trojica je največja potrditev, da je mogoče biti enaki in različni, enaki po dostojanstvu in različni po značilnostih. Ali ni prav to tista stvar, ki bi se je morali najprej naučiti, da bi živeli lepo na tem svetu? Da je namreč možno biti različnih barv kože, kultur, spolov, ras in vendar, kot ljudje, uživati enako dostojanstvo? Družina bi morala biti zemeljski odsev Trojice. Sestavljena je iz ljudi, ki so različni po spolu (mož in žena) in po starosti (starši in otroci), z vsemi posledicami, ki izhajajo iz teh razlik: različna čutenja, različne potrebe in okusi. Uspeh zakonske skupnosti in družine je odvisen od tega, koliko bomo v tej različnosti znali težiti k višji edinosti: edinosti v ljubezni, zavzetosti, sodelovanju.

   V evangeliju srečamo Nikodema, ki mu je Jezus rekel: »Bog je svet tako ljubil, da je poslal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak imel večno življenje!« Bog je ljubezen! To je prava opredelitev Boga, ki se nam razodeva v treh osebah: kot Oče, ki nas je ustvaril, kot Sin, ki nas je odrešil, in kot Sveti Duh, ki nas posvečuje. Vse dela eden in isti Bog, mi pa lahko opazimo le učinke različnega delovanja. Bog nas ima vsakega enako rad. Razlika je le v tem, da eni to bolj čutijo kot drugi. Vse pa je odvisno od tega, kako se potrudimo, da bi Božjo ljubezen, ki smo jo prejeli kot dar, delili z drugimi.

   Apostol Pavel nas v drugem pismu Korinčanom opogumlja: »Bodite istih misli, živite v miru, pa bo Bog ljubezni in miru z vami!« Kjer je sloga, tam je mir; kjer je isto mišljenje, tam so ljudje pripravljeni skupaj delati v prid vseh. Na tej poti nas utrjuje Bog Oče, ki nas je sprejel za svoje otroke, Jezus, ki je na križu za nas umrl, in življenje v občestvu s Svetim Duhom. Radi počastimo troedinega Boga z molitvijo in večkrat na dan ponavljajmo: »Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu, kakor je bilo v začetku, tako zdaj in vselej in vekomaj. Amen.«

 

                                                                                         Jože Č.