Koledar dogotkov

Last month September 2023 Next month
M T W T F S S
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

Prijava

Kristus je pot, resnica in življenje

   Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem: »Vaše srce naj se ne vznemirja. Verujete v Boga, tudi vame verujte! V hiši mojega Očeta je veliko bivališč. Če bi ne bilo tako, ali bi vam rekel: Odhajam, da vam pripravim prostor? Ko odidem in vam pripravim prostor, bom spet prišel in vas vzel k sebi, da boste tudi vi tam, kjer sem jaz. In pot, kamor grem, poznate.« Tomaž mu je rekel: »Gospod, ne vemo, kam greš. Kako bi mogli poznati pot?«

   Jezus mu je dejal: »Jaz sem pot, resnica in življenje. Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni. Če ste spoznali mene, boste spoznali tudi mojega Očeta. Od zdaj ga poznate in videli ste ga.« Filip mu je rekel: »Gospod, pokaži nam Očeta in zadosti nam bo.«

   Jezus mu je dejal: »Filip, toliko časa sem med vami in me nisi spoznal? Kdor je videl mene, je videl Očeta. Kako moreš reči: ›Pokaži nam Očeta.‹ Mar ne veruješ, da sem jaz v Očetu in Oče v meni? Besed, ki vam jih govorim, ne govorim sam od sebe; ampak Oče, ki je v meni, opravlja svoja dela. Verujte mi, da sem jaz v Očetu in Oče v meni; če pa tega ne verujete, verujte zaradi del samih. Resnično, resnično, povem vam: Kdor veruje vame, bo dela, ki jih jaz opravljam, tudi sam opravljal, in še večja kot ta bo opravljal, ker grem jaz k Očetu.«

 

Jn 14,1-12

 

JAZ IN OČE SVA ENO

   V današnjem evangeliju nas Jezus spodbuja: »Vaše srce naj se ne vznemirja. Verujete v Boga, Tudi vame verujte! V hiši mojega Očeta je mnogo bivališč. Odhajam, da vam pripravim prostor!« Kako lepa spodbuda. Gospod želi, da se ne vznemirjamo, kajti on ima vse trdno v svojih rokah. On skrbi za nas in če mu resnično zaupamo, se nam ne more nič slabega zgoditi. Hkrati nam obljublja še več: večno življenje, pri njem in pri Očetu, kamor nas želi pripeljati, v svoj in naš večni dom, dom poln veselja in neizmerne sreče. Edini pogoj je ljubezen. V prvem pismu Korinčanom Pavel pravi: »Česar oko ni videlo in uho ni slišalo in kar v človekovo srce ni prišlo, kar je Bog pripravil tistim, ki ga ljubijo.« In Jezus nam obljublja, da nas bo vzel k sebi, da bomo tam skupaj, v skupnosti ljubezni in večne sreče, ki nikoli ne mine.

   Filip je rekel Jezusu: »Gospod, pokaži nam Očeta in zadosti nam bo.« Jezus ga je malo okaral: »Filip, toliko časa sem med vami, pa me nisi spoznal? Kdor vidi mene, je videl Očeta!« Tako kot Filip se obnaša marsikateri sodobnik, ki govori: »Če Bog je, naj odpravi trpljenje in zlo!« Bog je in čudeži se dogajajo tudi danes, a tisti, ki je daleč od Boga, je tudi daleč od človeka. Koliko dobrega prejemamo po ljudeh, ki ostajajo neznani, a njihova dela govorijo o ljubezni in dobroti, ki je ni mogoče poplačati. Ti ljudje, mnogi se ne opredeljujejo za kristjane, pričajo o Očetu, ki ima rad vsakega človeka brez izjeme. Ljubezen, ki nam jo je pokazal Jezus, je edina resnična in prava pot k Očetu. Nobena druga stvar je ne more nadomestiti. Vsakršno zemeljsko bogastvo je le pleva, ki jo veter odnese, brez vsake vrednosti, če ne služi kot orodje za pomoč potrebnim. Šele ko svoje imetje uporabimo za pomoč potrebnim, to dobi resnično vrednost in tlakuje pot v večno življenje, ki nam ga je Jezus pripravil.

   Jezus nam pravi: »Jaz sem pot, resnica in življenje. Nihče ne pride k Očetu drugače kot po meni.« Kakor je Oče deloval po Jezusu, ko je bival na zemlji, tako želi delovati po nas, dokler smo na poti v večno domovino. Kot je Jezus bil orodje v Očetovih rokah, ker je bil popolnoma predan njegovi volji, tako moramo tudi mi biti orodje v Božjih rokah, da bo lahko na svetu vzpostavil mir, izkoreninil zlo: trpljenje, izkoriščanje, zlorabe in vsakršno satanovo delo. Zato se moramo odpreti Božjemu Duhu, kot so se apostoli, ki so v Jezusovem imenu delali razne čudeže in znamenja njegove navzočnosti. Odprimo se za Božjo milost in spreminjali bomo svet.

 

                                                                                    Jože Č.