Hudi duh bo premagan

Tisti čas je Jezus prišel s svojimi učenci v hišo. Spet se je zbrala množica, tako da še jesti niso utegnili. Ko so njegovi sorodniki to izvedeli, so šli na pot, da bi ga na silo odvedli, kajti govorili so, da ni priseben. Pismouki, ki so prišli iz Jeruzalema, so govorili: »Beelzebúl ga je obsédel in s poglavarjem hudih duhov izganja hude duhove.« Tedaj jih je poklical k sebi in jim v prispodobah govóril: »Kako more satan izganjati satana? Če je kraljestvo samo proti sebi razdeljeno, takšno kraljestvo ne more obstati. Če je hiša sama proti sebi razdeljena, takšna hiša ne more obstati. Če se torej satan vzdigne sam proti sebi in se razdeli, ne more obstati, ampak je konec z njim. Nihče ne more vdreti v hišo močnega in mu izropati premoženja, če močnega prej ne zveže; šele tedaj bo izropal njegovo hišo.

Resnično, povem vam: Človeškim sinovom bo vse odpuščeno, grehi in kletve, kolikor jih bodo izrekli. Kdor pa preklinja Svetega Duha, vekomaj ne bo dosegel odpuščanja, ampak ga bo greh večno bremeníl.« To je povedal, ker so govorili: »Nečisti duh ga je obsédel.«

Tedaj so prišli njegova mati in njegovi bratje. Stali so zunaj, poslali ponj in ga poklicali. Okrog njega je sedela množica in so mu rekli: »Glej, tvoja mati, tvoji bratje in tvoje sestre so zunaj in te želijo.« Odgovóril jim je: »Kdo je moja mati in kdo so moji bratje?« In ozrl se je po tistih, ki so sedeli okrog njega, in rekel: »Glejte, to so moja mati in moji bratje! Kdor namreč izpolnjuje Božjo voljo, ta je moj brat, sestra in mati.«

Mr 3,20-35

BOŽJO VOLJO SPOLNJEVATI

V današnjem evangeliju nam Jezus spregovori o grehu zoper Svetega Duha. Farizeji in pismouki so celo pri Jezusu in njegovih čudežih videli delo hudega duha. Niso hoteli priznati, da je v ozadju na delu Božji prst. Zato jim je Jezus tudi napovedal, da jim Bog njihove hudobije ne bo odpustil, ker je njihova zlobnost brezmejna. Človek, ki pri sočloveku vidi tudi najbolj plemenito in dobro delo kot sad hudega duha, je v globino duše pokvarjen. Njegov greh je nekaj nezaslišanega in mu ne bo odpuščen, ker ni odprt za kesanje in sprejem odpuščanja. Prepiri in razprtije lahko uničijo tudi najboljše projekte. Jezus pravi, da kraljestvo, ki je razdeljeno, ne more obstati. Naš svet je poln konfliktov in nasprotij. Pa ne samo svet, tudi posameznik je lahko v svoji notranjosti razdvojen med dobrim in hudim. Prosimo Gospoda, da nas ozdravi naših notranjih konfliktov in nam pomaga, da bi v nas prevladovalo dobro nad slabim in da bi raje izbrali svetlobo kakor temo.

Jezusa so obiskali njegova mati in njegovi bratranci. Poslali so ponj, on pa je izkoristil priložnost in svojim poslušalcem povedal: »Kdo je moja mati in kdo so moji bratje?« Ozrl se je po poslušalcih in dejal: »Kdor spolnjuje Božjo voljo, ta je moj brat, sestra in mati!« Vera v Boga, ki je naš nebeški Oče, presega krvne vezi in naredi vse ljudi za brate in sestre. Ta nov nauk pa potegne za seboj določene posledice: Ne sme nam biti vseeno, kaj se dogaja z našimi bližnjimi, s sosedi, župnijskim občestvom, ki mu pripadamo. Vsi smo na isti barki, zato moramo sodelovati v skladu s svojimi sposobnostmi in talenti, ki smo jih prejeli. Tukaj je šibka točka današnjega človeka, saj stremi za zadovoljevanjem svojih potreb in zapada v individualizem, za družbo kot tako mu pa ni veliko mar. Žal se podobno dogaja tudi med kristjani in to slabi našo vero in skupnost, ki ji pripadamo: tako družino, kot tudi Cerkev. Jezus nas vabi k enotnosti in medsebojni ljubezni, ki je naše krščansko poslanstvo.

Kristjani se lahko sklicujemo na to, da že od vsega začetka pripadamo Cerkvi, ki jo dejansko od znotraj duhovno vodi Kristusov mir. Naša vera nas vodi k vsem narodom sveta, da bi svetu vedno prinašali mir preko meja do konca sveta. Ta prostrana področja nam ponuja Stvarnik neba in zemlje. Kristjani predstavljamo približno eno tretjino svetovnega prebivalstva. Če bi bili edini med seboj, to ne bi bilo dobro samo za nas, ampak tudi za vse ljudi. Potrebno bo veliko truda, da se bomo naučili biti najprej drug do drugega bratje in sestre ter bomo z vsemi delili v moči ljubezni, ki prihaja po Jezusu Kristusu, ki živi in kraljuje vekomaj.

Jože Č.