Koledar dogotkov

Last month July 2020 Next month
M T W T F S S
week 27 1 2 3 4 5
week 28 6 7 8 9 10 11 12
week 29 13 14 15 16 17 18 19
week 30 20 21 22 23 24 25 26
week 31 27 28 29 30 31

Prijava

Kdo je moj bližnji

   Tisti čas je vstal neki učitelj postave, ki je takole skušal Jezusa: »Učenik, kaj naj storim, da dosežem večno življenje? « On pa mu je rekel: »Kaj je pisano v postavi? Kako bereš?« Ta je odgovoril: »Ljubi Gospoda svojega Boga, z vsem srcem in vso dušo, in vso močjo in vsem mišljenjem, in svojega bližnjega kakor sam sebe.« – »Prav si odgovoril,« mu je rekel: »to izvršuj in boš živel.«

   Ta se je pa hotel opravičiti in je rekel Jezusu: »In kdo je moj bližnji?« Jezus je povzel besedo in rekel: »Neki človek je šel iz Jeruzalema v Jeriho in je padel med razbojnike; ti so ga oplenili in mu zadali ran ter so odšli in ga pustili na pol mrtvega. Primerilo se je pa, da je šel po isti poti neki duhovnik in ga je videl in šel mimo. Prav tako je tudi levit, ki je prišel na to mesto in ga videl, šel mimo.

   Ko pa je neki popoten Samarijan prišel do njega in ga videl, se mu je v srce zasmilil. Pristopil je in vlil v njegove rane olja in vina ter jih obvezal; in posadil ga je na svoje živinče, peljal do gostišča in zanj poskrbel. Drugi dan je vzel dva denarja in dal gostilničarju ter rekel: ›Poskrbi zanj in, kar boš več potrošil, ti jaz nazaj grede povrnem.‹

Kateri izmed teh treh, se ti zdi, je bližnji tistemu, ki je padel med razbojnike?« On je dejal: »Tisti, ki mu je skazal usmiljenje.« Jezus mu je rekel: »Pojdi in tudi ti tako delaj!«

 

Lk 10,25-37

 

 

POJDI IN TUDI TI TAKO DELAJ

   Današnji evangelij nam v ospredje postavi veličino ljubezni do bližnjega, še posebej do tujcev. Jezus nam želi povedati, da bi mi kristjani morali v vsakem obrazu tujca prepoznati Božje obličje. Živimo v času, ko je to še posebej aktualno, saj mnogi kristjani padejo na izpitu ljubezni do tujcev. Res je neprijetno, ko se toliko tujcev pogosto nekontrolirano sprehaja po naši deželi, a imeti moramo pamet in srce ter pomagati, če je kdo pomoči potreben, formalnosti pa prepustiti oblastem, ki se odločijo, kaj bodo naredili z njimi. Točno to je naredil usmiljeni Samarijan iz Jezusove prilike. Pomagal je nesrečnemu človeku in ga odpeljal tja, kjer mu lahko pomagajo. Tako Jezus pokaže, kako je treba ravnati, saj na koncu prilike priporoči učitelju postave, naj tudi on tako dela. To priporoča tudi slehernemu izmed nas, še posebej kristjanom.

   »Učitelj, kaj naj storim, da dosežem večno življenje?« je Jezusa vprašal učitelj postave. Podobno vprašanje si zastavlja vsakdo izmed nas, saj bi vsakdo rad živel in se zveličal. Jezus bi verjetno enako kot njemu odgovoril tudi nam: »Spolnjuj zapovedi! Živi tako, da ti vest ne bo očitala!« Verjetno večina ljudi misli, da to počnejo tako, kot je treba. Danes postaja problem, ker ljudje ne priznavajo greha in živijo tako, kot da bi se svet vrtel okoli njih. Tem bi Jezus povedal nekako takole: »Ni res! Svoje darove še vedno skrivate in ne znate biti velikodušni!« Verjetno bi večini ta odgovor ne godil, morda bi bili celo jezni, češ kaj si domišlja, in bi odšli svojo pot. Jezus pa želi od nas, da smo velikodušni in zaupamo vanj in vse nam bo povrnjeno. Preveč se zapiramo v ozek krog družine in prijateljev, ni pa nam mar za ljudi okoli nas, pogosto niti za sosede, s katerimi živimo v bloku že več desetletij. Ali ti ljudje niso naši bližnji? Jezus bi dal nam vsem enak odgovor: bližnji je tisti, ki ga srečaš v njegovi stiski in mu pomagaš. Vsak človek je namreč naš brat, naša sestra, še posebej pa tisti, ki so odrinjeni na rob družbe. V človeku, pa naj bo tujec ali kdo drug, čaka Bog na nas. Čaka nas v lačnem, žejnem, obupanem, potrtem. Pričakuje nas v bolniku.

   Naša ljubezen do Boga se pokaže v ljubezni do bližnjega. Čim bolj imaš nekoga rad, tem lažje mu pomagaš. In če bi se zavedali, da je Jezus trpel in umiral za vse ljudi, da smo vsi Božji otroci, potem se ne bi več spraševali, kdo je naš bližnji. De Mello v eni svojih zgodb, kjer učitelj, ki vpraša učence, kako lahko ločijo konec noči od začetka dneva, odgovori takole: »Ko zagledaš obraz moškega in v njem prepoznaš svojega brata; ko zagledaš obraz ženske in v njej prepoznaš svojo sestro. Kdor tega ni sposoben, zanj je še vedno v srcu tema, pa četudi sonce vstane in je zunaj beli dan.« Naj nam Božja milost pomaga, da bomo v vsakem človeku lahko prepoznali svojega brata, svojo sestro.  

                                                                                                                                        Jože Č.