Last month March 2024 Next month
week 9 1 2 3

Jezus uči, kakor kdor ima oblast

V Kafarnáumu je Jezus v soboto šel v shodnico in učil. Strmeli so nad njegovim naukom, kajti učil jih je kakor tisti, ki ima oblast, in ne kakor pismouki. V njihovi shodnici pa je bil prav tedaj človek z nečistim duhom in je zavpil: »Kaj imamo s teboj, Jezus Nazaréčan? Si nas prišel pokončat? Vem, kdo si: Sveti, od Boga.« Jezus pa mu je zapovedal: »Umolkni in pojdi iz njega!« Nečisti duh ga je stresel, zavpil z močnim glasom in šel iz njega. Vsi so se tako začudili, da so razpravljali med seboj: »Kaj je to? Nov nauk z oblastjo! Celo nečistim duhovom ukazuje in so mu pokorni.« In glas o njem se je takoj razširil po vsej okolici v Galileji.

Mr 1,21-28

JEZUS OSVOBAJA

Vsakdo hoče biti uspešen, vpliven in prepoznaven med ljudmi. Mnogi skušajo svojo prednost pokazati z znanjem ali kakšno drugo sposobnostjo. To vedno zbudi najprej zanimanje ljudi in kmalu tudi zavist: »Kdo je ta, da nam bo solil pamet? Njegovega očeta in mamo dobro poznamo in dobro vemo, da jabolko ne pade daleč od drevesa: kakršni starši, takšni otroci!« Koliko je takšnih in podobnih predsodkov, ki ustvarjajo blokade in ne dovolijo, da bi posameznik pokazal, kaj zmore. Pri ljudeh je to nemogoče, ne pa pri Bogu Za Boga je vsakdo izmed nas neprecenljiva vrednota, zato nam zaupa in nas ljubi takšne, kot smo.

Jezus ni imel dveh obrazov: vedno je povedal naravnost, kar misli in kako si predstavlja pravo, človeka vredno življenje. Resnica pa boli. Mnogim je stopil na žulj in jih prestrašil v njihovem lagodju, zato so se ga hoteli znebiti. Tudi mi bomo večkrat zavrnjeni, ko bomo govorili brez dlake na jeziku. Vendar je resnica samo ena, vedno opljuvana in omalovaževana, zato je zanjo treba tudi kaj žrtvovati, kaj potrpeti, prenesti krivico.

Evangelij današnje nedelje predstavi Jezusa, ki je na sobotni dan pridigal v shodnici v majhnem mestu Kafarnáum, ob Galilejskem jezeru, v katerem sta prebivala Peter in njegov brat Andrej. Njegovemu poučevanju, ki je povzročilo začudenje med ljudmi, je sledila osvoboditev človeka, ki ga je obsedel nečisti duh. Ta je prepoznal v Jezusu »svetega od Boga«, torej Mesija. Hitro se je glas o njem razširil po vsej pokrajini, ki jo je prehodil z namenom, da je oznanjal Božje kraljestvo ter ozdravljal vsakovrstne bolezni. Beseda in dejanje. Beseda, ki jo je Jezus nameni ljudem, takoj odpre dostop do Očetove volje ter do resnice o njih samih. Ni pa bilo tako s pismouki, ki so se trudili razlagati Sveto pismo s številnimi razmišljanji. Poleg tega pa je Jezus k učinkovitosti besede dodal še osvoboditev od zla. Božja oblast ni naravna moč. Oblast Božje ljubezni namreč ustvarja vesolje in z učlovečenjem Edinorojenega Sina, ki se je spustil v našo človeško naravo, ozdravlja od greha pokvarjeni svet. Romano Guardini je zapisal: »Celotno Jezusovo bivanje je prevod te moči v ponižnost, ... je oblast, ki se poniža v podobo hlapca.« Za človeka oblast pogosto pomeni posedovanje, moč, nadvlado, uspeh. Za Boga pa je oblast služenje, ponižnost, ljubezen. To pa pomeni vstopiti v Jezusovo logiko: sklanja se in učencem umiva noge; samo za dobro človeka mu je; ozdravlja rane;  sposoben je tako velike ljubezni, da da svoje življenje, saj je Ljubezen. Sv. Frančišek Asiški je večkrat molil takole: »Naj se zgodi, o Bog, da si bom bolj želel tolažiti kot biti potolažen, razumeti kot biti razumljen, ljubiti kot biti ljubljen. Kajti ko se razdajaš, dobiš; ko pozabiš nase, te najdejo; ko oprostiš, ti je oproščeno.« Naj nam Gospod pomaga, da bomo tudi mi Frančiškova načela uresničili v vsakdanjem življenju.