Koledar dogotkov

Last month May 2024 Next month
M T W T F S S
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Prijava

Spokorimo se in verujmo evangeliju

   Ko so Janeza zaprli v ječo, je šel Jezus v Galilejo. Oznanjal je Božji evangelij in govóril: »Čas se je dopólnil in Božje kraljestvo se je približalo. Spreobrnite se in vérujte evangeliju!« Ko je šel ob Galilejskem jezeru, je zagledal Simona in Andreja, Simonovega brata, ki sta metala mrežo v jezero; bila sta namreč ribiča. Jezus jima je rekel: »Hodita za menoj in narédil vaju bom za ribiča ljudi!« Takoj sta pustila mreže in šla za njim. Ko je šel malo naprej, je zagledal Jakoba, Zebedêjevega sina, in njegovega brata Janeza, ki sta bila tudi v čolnu in popravljala mreže. Takoj ju je poklical. In pustila sta očeta Zebedêja z najemniki v čolnu ter odšla za njim.

Mr 1,14-20

 

JEZUS NAS VABI

    Kako dolgo je človeško življenje? Večina je prepričana, da je prekratko. Prekratko v kakšnem smislu? Ker bi morda radi še dlje uživali, ker mislimo, da je treba biti povsod zraven, vse poizkusiti, sicer gre življenje mimo nas. Takšno je hedonistično prepričanje, ki je vse življenje zožilo na materialni užitek. Ni toliko pomembna dolžina, ampak kvaliteta življenja. Ali smo res živeli in uresničili svoje sanje ali pa smo bili zgolj gledalci in morda še posnemovalci drugih. Takšno življenje brez pravega cilja je zelo dolgočasno. Zato je pomembno najti odgovor na vprašanje: Smo zadovoljni s svojo potjo? Bi radi kakšno stvar spremenili? Bog nam daje sedaj priložnost, da to storimo. On nas je ustvaril, da bi živeli polno in bogato.

    Jezus nam tudi danes kliče: »Hodi za menoj!« Mnogi so gluhi za ta klic, ker so polni samega sebe in mislijo, da Boga ne potrebujejo. Bogu ne moremo ničesar dodati. On nas ne potrebuje. Na pot nas vabi le zato, da bi po nas lahko naredil kaj dobrega ljudem, s katerimi se vsak dan srečujemo.

    Jezus nas kliče k spreobrnjenju. Prav je, da besedo sprejmemo v vsej njeni resnosti, da bomo doumeli vso presenetljivo novost, ki jo vsebuje. Spreobrniti se pomeni spremeniti smer poti življenja. Pri tem ne gre za majhen popravek smeri, temveč prav za spremembo smeri. Spreobrnjenje pomeni iti proti toku, predvsem tam, kjer je tok načina življenja površinski, neurejen, varljiv, nas pogosto privlači, nas obvladuje, zasužnjuje v slabem ter napravlja jetnike podpovprečne moralnosti. S spreobrnjenjem pa začnemo ciljati na višave krščanskega življenja, se zaupamo živemu in osebnemu evangeliju, ki je Jezus Kristus. Njegova oseba je končni cilj in glavni smisel spreobrnjenja. On je pot, po kateri smo vsi poklicani hoditi in hkrati pustiti, da njegova luč razsvetljuje naše korake ter jim daje moč. S tem spreobrnjenje pokaže svojo čudovito in privlačno podobo, saj ne gre za preprosto moralno odločitev, s katero bi popravili svoje obnašanje, temveč gre za izbiro vere, ki nas popolnoma zajame v intimno občestvo z živo in konkretno osebo, Jezusom. Spreobrniti se in verjeti evangeliju nista dve različni stvari ali dve stvari, ki sta na nek način združeni, temveč gre za eno in isto resničnost. Spreobrnjenje je namreč popolni 'da' tistega, ki svoje bivanje posveti evangeliju ter tako svobodno odgovori Kristusu, ki se prvi ponudi človeku kot pot, resnica in življenje, kot edini, ki človeka osvobaja in zveliča. Odzovimo se na Jezusov klic: »Hodi za menoj!« To je izziv, ki lahko spremeni naše življenje. Sprejmimo ga in se spreobrnimo in sodelujmo z njegovo milostjo, ki nam jo velikodušno daje.