Koledar dogotkov

Last month April 2024 Next month
M T W T F S S
week 14 1 2 3 4 5 6 7
week 15 8 9 10 11 12 13 14
week 16 15 16 17 18 19 20 21
week 17 22 23 24 25 26 27 28
week 18 29 30

Prijava

Nebeško kraljestvo je podobno zakladu

   Tisti čas je rekel Jezus množicam: »Nebeško kraljestvo je podobno zakladu, skritemu na njivi, ki ga je nekdo našel in spet skril. Od veselja nad njim je šel in prodal vse, kar je imel, in kupil tisto njivo.

   Nebeško kraljestvo je tudi podobno trgovcu, ki išče lepe bisere. Ko najde en sam dragocen biser, gre in proda vse, kar ima, in ga kupi.

   Nadalje je nebeško kraljestvo podobno mreži, ki jo vržejo v morje in zajame ribe vseh vrst. Ko se napolni, jo potegnejo na obrežje, sedejo in odberejo dobre v posodo, slabe pa poméčejo proč. Tako bo ob koncu sveta: prišli bodo angeli in ločili hudobne od pravičnih. Pahnili jih bodo v ognjeno peč. Tam bo jok in škripanje z zobmi. Ste doumeli vse to?«

Rekli so mu: »Smo.«


   Tedaj jim je dejal: »Zato je vsak pismouk, ki je postal učenec nebeškega kraljestva, podoben hišnemu gospodarju, ki prinaša iz svojega zaklada novo in staro.«

 

Mt 13, 44-52

 

PROSIMO ZA MODROST

    Kdo je moder človek? Moder je tisti, ki vidi priložnost in jo izkoristi. Ljudje danes pogostokrat zamenjujejo modrost z iznajdljivostjo. V ozadju ni več nobene etike in moralnega zadržanja, ampak prebrisanost. Za današnji svet je torej moder tisti, ki si lahko privošči stvari in ni važno na čigav račun. Ali boste zaupali takšnemu človeku in ga sprejeli za svojega voditelja? Ne. Modrost bi morala biti ideal, ki ga dosežejo samo tisti, ki so največ vložili v razvoj samega sebe in ostali brezgrajni. To je čutil Salomon, ko je Boga prosil za razumno srce, ki bo znalo razločevati med dobrim in hudim. Salomon ni prosil za svoje ugodnosti in privilegije, ampak za to, da bo znal pošteno in pametno presojati v različnih življenjskih situacijah. O podobnem govori tudi evangelij, ko primerja nebeško kraljestvo z zakladom in čudovitim biserom, za katere se je vredno potruditi in zastaviti vse, da bi ga dobili. Tako dela moder človek. Naredi vse, da dobi tisto, kar je resnično vredno. Ne poskuša ga dobiti s prevaro, niti ga ne poskuša ukrasti ali prevzeti, kot bi rekli v sobnem jeziku. Zanj se je treba potruditi, žrtvovati vse, kar človek ima, da ga dobi. In nebeško kraljestvo je največji zaklad, ki ga lahko dobimo, zato se potrudimo in zastavimo zanj svoje življenje, kajti le tako bomo podobni modremu človeku, ki ima razumno srce in ga navdihujejo poštena dejanja.

    Odlomek iz prve knjige kraljev (3,5.7-12) nam opisuje, kako je Salomon bil postavljen za kralja in kako se mu je v sanjah prikazal Gospod in mu postavil vprašanje: »Kaj naj ti dam?« Toda Salomon ga ni prosil za dolgo življenje, zdravje, bogastvo ali odstranitev sovražnikov, ampak za razumnost in pravo razsojanje. To potrebujemo tudi mi. V svetu zmede in različnih ponudb moramo biti preudarni, da nas lepe besede in obljube ne prevarajo; ni v ospredju trenutna korist, ampak korist na daljši rok. Za zdravo pamet so bližnjice navadno usodne. Modrost namreč ni povezana z bogastvom, ampak s pravilno moralno držo, da nas lahko naša vest vedno hvali.

    Apostol Pavel je v pismu Rimljanom (8,28-30) takole zapisal: »Njim ki Boga ljubijo vse pripomore k dobremu!« Ker je Bog naše središče, bomo vse gledali z njegovimi očmi in bomo v vsakem človeku prepoznali Božji obraz. On je tisti, ki nam daje pravo modrost in preudarno srce. Kdor se na Boga zanese, se bo z lahkoto izognil raznim prevaram, ki jih je poln naš svet. Dobro se moramo zavedati, da ni vse zlato, kar se sveti; biti moramo zelo previdni, da ne zaidemo s prave poti, predvsem kar se duhovnosti tiče, saj mnogi želijo speljati človeka v napačno smer. Veliko pasti tiči v sodobnih duhovnih smereh. Zato moramo še posebej prositi Gospoda za pravo modrost in preudarnost.

    Že tretjo nedeljo zapored razmišljamo o nebeškem kraljestvu. Tokrat nam Jezus v ospredje postavi vrednost nebeškega kraljestva. Je nekaj najbolj dragocenega, za kar se splača potruditi. Pravi, da je nebeško kraljestvo podobno trgovcu, ki išče lepe bisere. Ko najde en sam dragocen biser, gre in proda vse, kar ima in ga kupi. Kateri biser je največji? Večno življenje. Zanj moramo biti pripravljeni žrtvovati vse, kar imamo, tudi kakšno materialno korist in užitke, ki ustvarjajo samo nove potrebe. Samo eno je potrebno: najti smisel svojega bivanja. Pri tem nam lahko pomaga samo prava modrost, ki jo daje edino Bog. Prilike temeljijo na veselju, ki ga prinaša odkritje zaklada in bisera. Vse, kar sledi, je zgolj posledica tega veselega odkritja. Brez veselja ne moremo prav usmeriti svojega življenja. Jezus nas vabi, naj zaradi veselja, ker smo ga sprejeli in spoznali, zapustimo vse drugo. Zaklad, ki napolnjuje srce, prinaša ogromno veselja. Če hočemo iz njega živeti, prosimo za Duha razločevanja, podobno kakor je kralj Salomon prosil za modrost. Modrost nam bo dana od zgoraj. Le veselje, da smo odkrili zaklad svojega srca, omogoča, da lahko vse zapustimo. Vedno in za vsakogar namreč velja pregovor: »Kjer je namreč vaš zaklad, tam bo tudi vaše srce.« Če je Jezus resnično skriti zaklad na polju našega srca, bomo zanj zlahka dali vse druge dobrine. Kardinal J. H. Newman je zapisal: »Ljudje smo v temi, kar zadeva nas same. Ko delamo, tipamo v temi in vsak trenutek lahko pademo. Tu in tam morda malo vidimo, ako poskušamo vplivati na svojega duha in ga razgibati, nam je, kakor da ravnamo z občutljivo in nevarno napravo, ki o njej ne vemo, kako deluje in kako nepričakovane in strašne učinke lahko sproži. Usmerjati, obvladovati svoje srce, to presega naše moči. V takih okoliščinah nam je v uteho, da se lahko ozremo na Boga.«