Koledar dogotkov

Last month May 2024 Next month
M T W T F S S
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Prijava

Jezus in Nikodem

    In nihče ni šel v nebesa kakor tisti, ki je prišel iz nebes, Sin človekov, ki je v nebesih. In kakor je Mojzes povzdignil v puščavi kačo, tako mora biti povzdignjen Sin človekov, da bi vsak, kdor veruje vanj, imel po njem večno življenje. Bog je namreč svet tako ljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor veruje vanj, ne pogubil, ampak imel večno življenje. Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet obsodil, marveč da bi se svet po njem rešil.

Jn 3,13-17

 

ZAZRIMO SE V KRIŽ

    Kaj si mislimo, ko se zazremo v križ?  Zakaj je krščanstvo povezano prav s križem? Ali ne bi bil kakšen drugačen način našega odrešenja boljši? Vprašanja ostanejo brez odgovorov, dokler se zanašamo na človeško logiko. Jezus je hotel biti odrešenik na drugačen način, kot smo pričakovali. Vsemu, kar je pomenilo pohujšanje, je dal pravo vrednost in tako je križ postal znamenje našega upanja. Bog po naših željah namreč ni več Bog, ampak nekaj. Kar smo si sami ustvarili. Božja logika je drugačna od človeške. On najbolj ve, kaj mi potrebujemo, med drugim tudi križ, ki nas postavi na realna tla in je lahko za nas pravi blagoslov. Preko križa nas vodi v pravo srečo velikonočnega jutra. Marsikdo brez križa ne bi mogel spoznati dragocenosti in veličine našega življenja. Mnogi se po hudi preizkušnji počutijo prerojeni in spoznajo, da je ta preizkušnja bila potrebna in jih je pripeljala do novega, neprecenljivega spoznanja, da življenje, kot so ga živeli prej, ni bilo pravo življenje, ker ni imelo duše. Prav križ bolezni ali kakšne druge težke preizkušnje jim je pomagal, da so odkrili pravo vrednost življenja; odkrili so, da je le ljubezen tista, ki daje življenju dušo in pogled v lepšo prihodnost. Zato sprejmimo križ, trdno se ga oklenimo in okusimo, kako je vsaka prava ljubezen zelo težka, a hkrati neskončno osvobajajoča.

    Kdor ni z Bogom, je proti njemu in zato mora sprejeti tudi neprijetne posledice. Četrta Mojzesova knjiga (21,4-9) poroča o nezadovoljstvu Izraelcev v puščavi. Nezadovoljstvo je bilo tako veliko, da so začeli govoriti proti Bogu in Mojzesu. Zato jim Bog pošlje strupene kače, ki jih znova postavijo na realna tla. Ko so vpili k njemu, je Bog zapovedal Mojzesu, naj naredi strupeno kačo in jo obesi na drog. Kdor se bo oziral v to znamenje, bo rešen. Tako je križ že v stari zavezi postal znamenje upanja. Na ta način se tudi napoveduje križani Odrešenik, ki bo odrešil vsa ljudstva slehernega zla, če se bomo odvrnili od del tega sveta in obrnili pogled nanj. Tako je križ svetilnik, ki nam kaže varno pot v Božje kraljestvo.

    Apostol Pavel nam v pismu Filipljanom (2,6-11) znova pokaže na Odrešenika, ki ne nastopa s slavo in močjo, ampak s preprostostjo, ponižnostjo in služenjem človeku. Jezus se je zavedal, da je Očetov poslanec, zato ni želel biti enak Očetu. Raje je prevzel vlogo služabnika in tako postal podoben ljudem. Približal se je človeštvu, da bi mogli razumeti veličino Božje ljubezni, ki se je pripravljena v polnosti darovati, se pustiti pribiti na križ v odrešenje človeštva. Ko se ozremo na Kristusa na križu, se zavemo, da je Jezus tudi naše težave in naše grehe nesel na križ in jih daroval Očetu. Zato moremo upati in verjeti, da bodo tudi naše preizkušnje lažje, če jih bomo reševali z Jezusom, v globoki veri, trdnem upanju in dejavni ljubezni.

      Komu so na stežaj odprta vrata v nebesa? Tistemu, ki je prišel iz nebes: Jezusu Kristusu. V evangeliju po Janezu (3,13-17) Jezus o tem pouči farizeja Nikodema, ki je na skrivaj prišel k njemu. Jasno mu pokaže pot k večnemu življenju. Jezus v pogovoru z Nikodemom govori o svojem dvakratnem povzdignjenju: povzdignjenju na križ in povzdignjenju v nebesa. Jezus sam v tem pogovoru omenja strupeno kačo, ki jo je Mojzes obesil na drog v puščavi; je simbol, ki pomeni njega, pričakovanega Odrešenika človeštva, ki vzame nase strup greha vesoljnega človeštva in ga s trpljenjem v ljubezni preobrazi v odrešenjsko zdravilo. V Mojzesovem času je torej že vnaprej navzoče v razobešenem simbolu, ki ozdravi vsakogar, ki z zaupanjem pogleda vanj. Vanj se ozirajo ljudje, obremenjeni z grehom. Simbolično povedano: opikani so s smrtonosnimi kačjimi piki. Pogled na križ pa vzpostavi stik z Odrešenikom in grešnik ne umrje, ampak očiščen zaživi novo življenje. Oče je Jezusa poslal na svet z enim samim namenom, da bi nas povedel k njemu v nebesa. Jezus ni prišel na svet, da bi nas sodil, ampak da bi nas rešil in nam podaril večno življenje.