O zakladu na njivi in o biseru
Nebeško kraljestvo je podobno zakladu, skritemu na njivi, ki ga je človek našel in skril; in od veselja nad njim gre in proda vse, kar ima, ter kupi tisto njivo. Nebeško kraljestvo je podobno tudi trgovcu, ki je iskal lepih biserov. Ko je našel dragocen biser, je šel in prodal vse, kar je imel, in ga je kupil.
Dalje je nebeško kraljestvo podobno mreži, ki so jo vrgli v morje in je zajela (ribe) vsake vrste; ko se je napolnila, so jo potegnili na breg in so sedli ter odbrali dobre v posodo, slabe pa pometali proč. Tako bo ob koncu sveta: angeli bodo šli in ločili hudobne izmed pravičnih in jih bodo vrgli v ognjeno peč; tam bo jok in škripanje z zobmi.«
»Ste razumeli vse to?« Odgovorijo mu: »Smo.« Nato jim je rekel: »Zato je vsak pismouk, ki je poučen o nebeškem kraljestvu, podoben hišnemu gospodarju, ki prinaša iz svojega zaklada novo in staro.«
Mt 13,44-52
DRAGOCENI ZAKLAD
Biti moder in imeti Božji blagoslov je hrepenenje slehernega človeka. Modrost je namreč ena najdragocenejših stvari, ki jih lahko človek prejme. Kdo je moder človek? Ali je to človek, ki zna prav ravnati z denarjem, da lahko da vsak mesec nekaj na stran za slabe čase? Za takega človeka pravimo, da je previden in preudaren. Za modreca pa smatramo nekoga, ki ima obilo življenjskih izkušenj in je zares pravi poštenjak in zato ne dovoli, da bi ga kdorkoli z raznimi obljubami speljal na led. Modrost je namreč Božji dar, ki presega sleherno človeško umovanje. Ko rastemo v modrosti in milosti, je vsa človeška dejavnost: znanstvena, kulturna in duhovna ožarjena z Božjo modrostjo. Takrat je človek Božji sodelavec, soustvarjalec in krona stvarstva. Zato blagor človeku, ki ima Boga za vodnika.
Kralj Salomon se je ob prevzemu prestola zavedal, da je vladanje ljudem zelo naporno. Prva knjiga kraljev (3,5.7-12) opisuje, kako mu je Bog dal možnost izbire: »Prosi, kaj naj ti dam!« Salomon ni prosil za dolgo življenje, bogastvo in uničenje sovražnikov, ampak je prosil za poslušno srce, da bo sposoben prisluhniti Bogu in ljudem, in modrost, da bo sposoben razločevati med dobrim in hudim. To je bila pametna izbira, ki mu je prinesla tudi dolgo življenje in bogastvo. Smo danes sposobni biti tako modri, kot je bil kralj Salomon? Ni moder tisti, ki ima materialno bogastvo in veliko znanja, ampak tisti, ki zna prisluhniti Bogu, ki mu govori po vesti, ter ljudem, s katerimi skupaj živi in dela, ter zna ločiti med tem, kar je dobro, in tem, kar je slabo, ne le zanj, ampak za vse ljudi, med katerimi živi.
Apostol Pavel nas v pismu Rimljanom (8,28-30) nagovarja: »Bratje in sestre, vemo, da njim, ki ljubijo Boga, vse pripomore k dobremu; namreč njim, ki so bili poklicani po njegovem načrtu.« Koga je Bog vnaprej izbral: Marijo, Jožefa in druge svetnike? Mislim, da je Božji načrt zelo širok in v njem je dovolj prostora za vsakega od nas. Vsi smo vnaprej izbrani že s tem, da smo se rodili. Ljubezen do Boga je osnova: kdor ima Boga rad, so mu odprti neizčrpni zakladi. Bog je namreč velikodušen in bogato poplača vsako naše delo v prid bližnjemu. On računa z nami. Zato se potrudimo, da bomo dobro orodje v Božjih rokah. Sedaj je čas in priložnost, da vsakdo opravi svojo nalogo in tako nekaj prispeva k lepoti in dobroti tega sveta.
Vsako kraljestvo, ki ima za sabo lepo zgodovino, je zaklad in dragocenost za prihodnje rodove. To še najbolj velja za Božje kraljestvo, ki ni zgrajeno na gospodovanju, ampak na služenju drug drugemu. Vsak človek išče zaklade in dragocenosti, ki bi obogatile njegovo življenje. Problemi nastanejo ob izbiranju, ker ne vemo, kaj ali kdo bo zares naredil naše življenje polno. Tega ne morejo storiti stvari, ampak samo Bog, ki je vedno z nami in mu nobena človeška stiska ni tuja. Po evangelistu Mateju (13,44-52) nam Jezus na zelo razumljiv način pokaže dragocenost Božjega kraljestva. Podobno je zakladu ali biseru, za katerega se splača prodati vse, kar imamo, da ga dobimo. Ko smo odkrili ali vsaj zaslutili vrednost, ki nam jo ponuja Bog, ni nobena žrtev pretežka, saj je cilj jasen in se blešči v vsej svoji lepoti. Odprimo oči, predvsem notranje oči, da bomo sposobni videti to, kar nam želi Gospod pokazati. Veliki sodobni mistik Thomas Merton je zapisal: »Božja ljubezen me hrani s kruhom, ki ga jem, in Bog me hrani tudi z lakoto in postom. Božja ljubezen pošilja zimske dni, ko me zebe in sem bolan, in vroče poletje, ko garam in je moja obleka vsa znojna: Bog pa diha vame z lahnim vetričem izza reke in sapicami iz gozda.« Naj nam Bog pomaga, da ga bomo lahko odkrili v stvarstvu in v svoji vesti ter hodili po njegovih potih. Naj nam da dar modrosti, da bomo v tem sekulariziranem svetu znali ločiti med dobrim in slabim. Naj nam odpre oči srca, da bomo videli zaklad v nebeškem kraljestvu, in podeli pogum, da se bomo potrudili, da ga dosežemo.